W sobotę 16 marca w Collegium Stomatologicum odbyła się już IV Edycja Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej dla Młodzieży Licealnej Wielkopolski pod Patronatem Honorowym JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Tykarskiego. Jak co roku w akcji wzięło udział prawie 150 uczestników – uczniów, studentów i nauczycieli.

Podobnie jak w zeszłym roku uczniowie pochodzili z klas biologiczno-chemicznych 5 zaproszonych szkół patronackich naszego Uniwersytetu:
– I Liceum Ogólnokształcącego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
– II Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Zamoyskiej i H. Modrzejewskiej w Poznaniu
– VIII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Poznaniu
– III Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Koninie
– I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jarocinie.

W ramach akcji profilaktyczno-edukacyjnej studenci pod opieką opiekunów przeprowadzili bezpłatne przeglądy jamy ustnej z instruktażami higieny oraz fluoryzacją w Klinice Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji. Każdy z uczestników otrzymał zalecenia wynikające z badania, jak również pakiet do higieny jamy ustnej. Ponadto licealiści wysłuchali interesujących wykładów multimedialnych dotyczących zagadnień stomatologicznych: „Dentysta wpuszczony w maliny – na co można natknąć się w jamie ustnej?” (Kacper Nijakowski), „Lasery nie tylko w Star Wars, tomograf nie tylko w szpitalu – nowinki i technologia w stomatologii XXI wieku” (Mateusz Król, Paweł Sieradzki – studenci IV roku), „Rozwój zębów i części twarzowej czaszki – co może pójść nie tak?” (Jagoda Furmańczak, Kacper Łaganowski – studenci III roku) oraz „Jak ważny jest uśmiech?” (Marlena Okupnik – specjalista naukowy firmy Colgate-Palmolive).

W tym roku w interaktywnym finale konkursu wiedzy z tematyki prezentacji przeprowadzonym na platformie Socrative pierwsze miejsce ponownie obroniła drużyna z II LO w Poznaniu, pokonując tym razem drużynę z I LO w Poznaniu. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni souvenirami i dyplomami.

Partnerem akcji od samego początku jest firma Colgate. Wzorem zeszłego roku inicjatywa Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji została zgłoszona do ogólnopolskiej kampanii „Polska mówi aaa”.

W związku z dużym zadowoleniem uczniów oraz zainteresowaniem dalszą współpracą ze strony nauczycieli planujemy spotkać się na kolejnej V Edycji 21 marca 2020 r.

Dziękujemy wszystkim za udział.

lek. dent. Kacper Nijakowski

Galeria zdjęć z wydarzenia: