W środę 21 kwietnia br. odbyła się druga część jubileuszowej V Edycji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej dla Młodzieży Licealnej Wielkopolski. Blisko 250 uczniów z 4 zaprzyjaźnionych liceów patronackich przyjęło zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu. W tym roku, podobnie jak w zeszłym, ze względu na pandemię COVID-19, nasza akcja profilaktyczno-edukacyjna, zamiast w murach Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii, miała ponownie miejsce w przestrzeni wirtualnej. Jak co roku patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Tykarski, a partnerem akcji niezmiennie od lat jest firma Colgate.

Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji za pośrednictwem komunikatora Teams zaprezentowało interesujące prelekcje dotyczące szeroko pojętej tematyki stomatologicznej. Na początku spotkania lek. dent. Kacper Nijakowski (opiekun SKN) poruszył treści dotyczące specyfiki poszczególnych specjalizacji stomatologicznych, podstawowych problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej, nowotworów zębopochodnych, jak również rozwojowych wad uzębienia oraz twarzoczaszki.

W kolejnej części studentki V roku Alicja Morawska i Martyna Ortarzewska przedstawiły kontynuację zeszłorocznej prezentacji pt. „W zdrowym ciele zdrowy… uśmiech”, podkreślając tym razem wpływ stanu uzębienia na stan ogólny organizmu, ale też przypominając manifestacje chorób ogólnoustrojowych w jamie ustnej. Dodatkowo zaprezentowały młodszym kolegom instruktaż higieny jamy ustnej, omawiając prawidłową technikę szczotkowania i nitkowania oraz dodatkowe środki profilaktyczne. Na koniec uczniowie rozwiązywali quiz na platformie Kahoot, a osiągnięte wyniki udowodniły, że uważnie wysłuchiwali przedstawionych zagadnień. Ponadto otrzymali zaproszenie na indywidualne przeglądy stomatologiczne.

Mamy nadzieję, że następnym razem uda się nam spotkać realnie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczny udział i zapraszamy ponownie.