W czwartek 28 maja br. odbyło się niecodzienne spotkanie. Prawie dziewięćdziesięciu licealistów z 5 zaprzyjaźnionych szkół patronackich miało okazję uczestniczyć w jubileuszowej V już edycji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, które wypadają co roku w połowie marca. W tym czasie uczniowie zaproszonych liceów odwiedzają budynek Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii, aby wziąć udział w akcji profilaktyczno-edukacyjnej. Tegoroczna edycja, ze względu na pandemię koronawirusa, nie mogła planowo mieć miejsca w murach akademickich, dlatego została przeniesiona do przestrzeni wirtualnej. Patronat nad wydarzeniem objął JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Tykarski, a partnerem akcji jest niezmiennie firma Colgate.

Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji przygotowało dla uczniów prezentacje obejmujące tematyką szeroko rozumiane zagadnienia stomatologiczne. W pierwszej części spotkania lek. dent. Kacper Nijakowski (opiekun SKN) przybliżył zainteresowanym rolę lekarza dentysty i podstawowe problemy związane ze zdrowiem jamy ustnej. Następnie studentki IV roku Alicja Morawska i Martyna Ortarzewska skupiły się na chwytliwym haśle „W zdrowym ciele zdrowy… uśmiech”, próbując uświadomić młodszych kolegów, że w jamie ustnej manifestuje się bardzo wiele chorób ogólnych organizmu, pozornie niemających związku z uzębieniem. Uczniowie słuchali uważnie przedstawionych treści, co udowodnił rozwiązywany na koniec (niełatwy) quiz na platformie Kahoot.

Nasze spotkanie przeprowadzone z wykorzystaniem komunikatora Microsoft Teams ma stanowić preludium do kolejnego spotkania zaplanowanego na jesień – mamy nadzieję, że tym razem uda się już spotkać realnie. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy ponownie.